Право людини на володіння особистими даними… і створити більш справедливий світ.

Ми перебуваємо на поворотному етапі історії. Де старі системи та структури більше не служать нам. Швидше за все, ніколи не робили. Існує нестримна нерівність, брак довіри до влади, культура скасування, порушення безпеки даних, велика технологічна монополія, Велика відставка, страх масової втрати робочих місць через автоматизацію та глобальне суспільство, яке переналаштовується після пандемії.

Ми на роздоріжжі, зависли між старим і новим. Це відкрите запрошення формувати наш майбутній світ. Щоб виправити помилки, вирішити проблеми, на які ми, як суспільство, не знайшли відповіді.

Дотепер.

Уявіть собі… децентралізовану економіку без кордонів (без босів), яка керується громадою, де ми виконуємо значущу роботу та без ієрархічної корпоративної драбини. Дохід є необмеженим, а не лінійним. Воно має водночас общинний і незалежний характер.

Уявіть собі… більший зв’язок між громадянами, містами та громадами. Там, де мешканці мають більше довіри та співпраці з місцевими органами влади, де люди можуть суттєво ініціювати зміни.

Уявіть собі… абсолютно нову систему професійної освіти, де студенти отримують портативні цифрові облікові дані, які потенційні роботодавці можуть перевірити криптографічно, створюючи нові профілі професійної репутації.

Усі ці ідеалістичні бачення можуть стати реальністю, коли ми повернемо те, що нам належить по праву: наші особисті дані.

Кілька компаній володіють усіма світовими брендами. Наші гроші наповнюють кишені тих самих керівників і акціонерів. Неодноразово, без нашого усвідомлення.

Інтернет дозрів, щоб обертатися навколо дедалі меншої кількості приватних і централізованих платформ. Це контраст із ліберальними, ранніми стадіями Інтернету, які керувалися протоколами, з відкритими всеосяжними стандартами, де кожен міг створювати програми та послуги.

На першому етапі кожен встановив програмне забезпечення на свій комп’ютер і зберіг особисті дані на локальному диску. У другій ітерації поєднання Інтернету, «хмари» та програмного забезпечення як послуги (SaaS) стало провідною бізнес-моделлю.

Це означало зростання великих технологічних компаній із власними платформами, які створювали «сади-мури», блокуючи користувачів та їхні дані. Це перешкоджало конкуренції та вибору для користувачів і створювало проблеми з економікою та безпекою.

Наші дані залишаються в руках корпорацій з особливими інтересами — вони використовують і монетизують їх, заробляючи статки на інформації, яка не є їхньою власністю для продажу.

Дані піддаються цензурі за примхою контролера, а прозорість збору та управління є непрозорою. Майбутні правила демонополізації цих послуг можуть навіть укріпити технологічні олігополії. Відокремлені сховища даних і API знаходяться в руках небагатьох.

Колективний результат? Відсутність поваги до наших прав на цифрову власність, коли дані не служать своєму власнику. У середовищі Web2 ми мало що могли зробити.

Важливо відзначити, що продукти великих технологій встановили наші високі стандарти, особливо щодо взаємодії з користувачем. Ми готові відмовитися від конфіденційності та контролю в обмін на кращий UX. Це можливість для дизайнерів і розробників створювати конкуруючі альтернативи — справді комплексні рішення, від яких ми всі можемо отримати вигоду.

Це епоха змінної диспропорції влади: від платформи до людей, від компаній до працівників.

Технологія блокчейн надихнула децентралізовані програми (dApps) і нову збереження конфіденційності в Інтернеті для людей, керованих людьми.

Web3 має можливість відвернути компанії від заробітку грошей шляхом збору та продажу даних користувачів без згоди. Він має більш справедливу модель для всіх — користувачів, розробників і спільнот.

Verida є одним із таких прикладів.

Verida, яка є частиною нового стека Web3, надає користувачам можливість вводити ставки на землі, щоб володіти та контролювати свої дані та ідентифікацію.

Verida переосмислює цей обмін цінностями, коли користувачі підтримують доступ до гіперперсоналізованих можливостей і забезпечують справедливе виногороду за використання їхніх даних через токени. Це забезпечує потік доходу для користувачів для фінансування інфраструктури, що одночасно розширює можливості розробників додатків.

Компенсація відкрито задокументована, дані децентралізовані та переносні, і можуть бути справжніми, здорові інновації для розвитку суспільства.

Децентралізація персональних даних життєво важлива для демократичного цифрового майбутнього.

Більше ніяких воріт, які змінюють правила за примхою. Звичайні люди отримують право власності, просто приєднавшись до послуг, використовуючи та ділячись ними. Це не просто переосмислення Інтернету. Це змінити суспільство, яким ми його знаємо, на краще. З владою для всіх людей, а не для кількох обраних.

Брати наші дані та онлайн-історію «із собою», куди б ми не були в Інтернеті, а не віддавати їх окремим платформам, як зараз, вимагають зміни парадигми. Якщо сформулювати філософію Web3 в одній фразі, це буде самосуверенітет.

Як вихідцям із Web2 важко зрозуміти ідею про те, що ми можемо повністю контролювати ваші дані та навіть заробляти на них гроші.

Нам потрібно усвідомити, що це весь час було нашим. Настав час взяти у власність нашу найціннішу та найприбутковішу інформацію. Наші особисті дані.

Ви з нами? Приєднуйтесь до команди Verida і спільноти в Discord і gm.xyz, щоб надати самосуверенні дані масам.

--

--

Junior crypto influencer

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store